Od czego zacząć?

W zaledwie 15 min Słońce jest w stanie dostarczyć do naszej planety tyle energii ile Ziemia zużywa w ciągu całego roku!

Nie ulega więc wątpliwości, że to co w naturze jest niewyczerpanym zasobem, stanowi jednocześnie doskonałe źródło energii. Umiejętne wykorzystanie tego dobrodziejstwa nie tylko pozwala oszczędzić do 70% energii cieplnej zużywanej w ciągu roku ale jest również solidną inwestycją na przyszłość dbając o zasoby naszego portfela.

Mapka nasłonecznienia (kWh/m²)

Promienie słoneczne padając na powierzchnię kolektora oddają swoje ciepło za pomocą absorbera. Czynnik roboczy (glikol) transportuje ciepło przewodami elastycznymi wprost do zbiornika ze stali nierdzewnej C.W.U. gdzie bezpośrednio oddaje ciepło do wody użytkowej. Wystudzony (glikol) powraca do kolektora aby ponownie brać udział w procesie wymiany ciepła.

Legenda schematu

 1. Kolektor słoneczny
 2. Zbiornik ze stali nierdzewnej C.W.U. ( zbiornik na wodę )
 3. Przewody elastyczne ( rura karbowana nierdzewna )
 4. Grupa Solarna
 5. Sterownik
 6. Piec konwencjonalny

Kolektor słoneczny

 • powłoka pryzmatyczna skuteczniej przechwytuje promieniowanie słoneczne nawet w takich okresach jak wiosna/jesień wykorzystując najlepiej tzw. Promienie rozproszone.
 • hartowana szyba zapewnia bezpieczną i bezawaryjną pracę przez długi okres użytkowania. Odporna na anomalia pogodowe jak grad.
 • aluminiowa, malowana proszkowo obudowa gwarantuje długowieczność, odporność na czynniki zewnętrzne oraz estetyczny wygląd na wiele lat.

Zbiornik ze stali nierdzewnej C.W.U. (zbiornik na wodę)

 • stal nierdzewna to materiał bardzo bezpieczny i trwały w użytkowaniu. Zapewnia najlepszą na rynku efektywność pracy całego systemu  oraz brak osadzania kamienia na wężownicach. Czego efektem jest najszybszy transport ciepła z kolektora bezpośrednio do wody.
 • 2 wężownice to standardowe wyposażenie każdego zbiornika. Dolna wężownica przeznaczona jest do systemu solarnego , druga do podłączenia systemu konwencjonalnego podgrzewania wody użytkowej.
 • grzałka elektryczna jest dodatkowym wyposażeniem co zapewnia pracę i wspomaganie systemu nawet w złych warunkach pogodowych. Jednocześnie podnosi komfort mieszkańców, którzy nie muszą pamiętać o podgrzewaniu wody.

Przewody elastyczne (rura karbowana nierdzewna)

 • stal nierdzewna bardzo odporna na działanie czynników zewnętrznych.
 • rura karbowana to technologia wykonania dzięki, której za pomocą jednego odcinka (bez łączenia) można połączyć kolektory ze zbiornikiem. To również brak nieszczelności i przerwań jakie mogą wystąpić w połączeniach miedzianych.
 • bezpieczne łączenie przewodów do zbiornika dzięki tym samym materiałom wyjściowym unikamy korozji w miejscu łączenia i zapewniamy trwałe i solidne łączenie.

Grupa solarna

 • pompa steruje i optymalizuje transport ciepła z kolektora do zbiornika tak aby cały proces odbywał się w jak najkrótszym i właściwym czasie.
 • naczynie wzbiorcze zabezpiecza cały system solarny przez przerwami w dostawie prądu nawet do 3-4 dni oraz jest buforem bezpieczeństwa nadmiaru ciepła.

Sterownik

 • monitoruje cały proces wymiany ciepła, zarządza procesem całego systemu solarnego zgodnie z narzuconym programem pracy.

Piec konwencjonalny

 • piec na wyposażeniu każdego klienta jest to piec stałopalny, gazowy lub elektryczny. Praktycznie do każdego typu pieca można podłączyć system solarny. Jednocześnie nie ingerujemy w sam piec a jedynie podłączamy system solarny do przewodów wychodzących z Państwa pieca.

NFOŚiGW przy współpracy z sektorem bankowym realizuje program 45% dopłat do systemów solarnych.

W budżecie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wciąż pozostaje do wykorzystania ponad 200 mln złotych dotacji. Kto pierwszy ten lepszy!

Dotychczas z dotacji skorzystały już ponad 34 000 beneficjentów. Nie warto odkładać inwestycji na przyszłość, ponieważ budżet Programu jest ograniczony.

Dopłaty do kolektorów realizowane są bezgotówkowo, poprzez częściową spłatę kredytów bankowych. Finansowanie odbywa się poprzez zaciągnięcie kredytu preferencyjnego w jednym z banków współpracujących z NFOŚiGW. W ramach naszej oferty bezpłatnie przygotujemy wszystkie niezbędne dokumenty, abyście otrzymali Państwo dotację szybko i bezproblemowo.

 

Więcej szczegółów na temat Programu dopłat do kolektorów słonecznych